Büyük SAKIZ ve OINOUSSES ADASI ''Bayram Özel'' 4 Gün - 3 Gece

Büyük SAKIZ ve OINOUSSES ADASI ''Bayram Özel'' 4 Gün - 3 Gece

Büyük SAKIZ ve OINOUSSES ADASI

Konaklama : KYMA VE 4* GRECIAN CASTLE HOTEL’DE KONAKLAMA

Tur Süresi : 3 Gece 4 Gün

Hareket Tarihleri :

Hareket Noktaları : Tur programından inceleyebilirsiniz.

Ulaşım Şekli : Lüks Ulaşım İmkanı...

Ayrıntılı bilgi için 0232 404 42 82 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz...

Kişi Başı : 299€ 'dan Başlayan Fiyatlarla...

Tur Programı - Detayları

- FMA TRAVEL’A ÖZEL 2 ADA BİRDEN! -

SAKIZ (CHIOS) ve OINOUSSES ADASI

 


16 - 19 Haziran (4 Gün - 3 Gece
)


 ✅   MERKEZ, GÜNEY, KUZEY ve BATI SAKIZ TURU DAHİL! 

  ✅   KIYIDA KÖŞEDE DEĞİL KENTİN TAM KALBİNDE KONAKLAMA İMKANI!  


'Ada Turizmi Öncüsü 
FMA TRAVEL Farkı ile TÜM ADA TURLARI DAHİL' 

...

 

I. GÜN / PAZAR

SAKIZ MERKEZ, BATI SAKIZ TURU: NEA MONI MANASTIRI – AVGONIMA – ANAVATOS – LITHI PLAJI ve VESSA KÖYÜ

Transfer hizmet alan misafirlerimizle sabah 05.30’da Egepark, 05.40’da Bostanlı İskelesi, 05.50’de Karşıyaka İskelesi, 06.00’da Alsancak Gar FMA TRAVEL Ofisi Önü, 06.10’da Sabancı Kültür Merkezi, 06.20’de Göztepe İskelesi önü, 06.30’da Üçkuyular Shell ve 07.30’da Çeşme Gümrük’te buluştuktan sonra komşu ülkenin en güzel adalarından biri olan Sakız (Chios)’a gitmek için yola çıkıyoruz. Çeşme deniz gümrüğünde pasaport kontrollerimizi yaptırdıktan sonra keyifli deniz yolculuğumuza başlıyoruz. Sakız’a ulaştığımızda ilk olarak bizleri bekleyen otobüsümüze biniyor ve hem frappelerimizi içmek hem de Sakız’a özgü acı badem kurabiyelerimizi almak için Vunaku Meydanı’nda şirin bir pastaneye konuk oluyoruz. Bu sürede dileyen misafirlerimiz Sakız’ın buluşma noktası olan Vunaku Meydanı (Platia Plastira)’nda kısa bir gezinti yapabilirler. Bu şirin pastanede alışverişlerimizi tamamlayıp ağızlarımızı tatlandırdıktan sonra Yunanistan’ın en bakımlı ve zengin adası Sakız’ı keşfetmek için 19. yy. da Sakız Adası’nı ziyaret eden Sultan Abdülmecid’in emri ile inşa edilen Sakız’ın günümüze kalmış en sağlam camisi olan Mecidiye Camisi’ne doğru gezimize devam ediyoruz. Sakız’ın buluşma noktası olan Vunaku Meydanı (Platia Plastira), Halk Bahçesi (Dimotikos Kipos), Sakız’ın en şirin Osmanlı yapılarından biri olan Melek Paşa Çeşmesi ve Vunaku Meydanı’nın etrafında sıralanmış Sakız Valiliği, Homerion (Homeros Kültür Merkezi) ve Aya Iakovos Kilisesi gibi yapıları otobüsümüzle panoramik olarak görüyoruz. Daha sonra Batı Sakız Turumuzu gerçekleştirmek için ilk olarak Roket Savaşları'nın yapıldığı Vrondatos’un üzerinden adanın kartal yuvası sayılan Avgonima Köyü ve Sakız’ın batısına yolculuğumuza devam ediyoruz. Yolculuğumuz esnasında Sakız'ın en önemli tarihi mirası ve adanın en eski manastırlarından Nea Moni Manastırı'nı panoramik olarak görüyoruz. Daha sonra bir zamanların en ilginç dağ köyü olan Anavatos'u seyir terasından izliyor ve günümüzde terk edilmiş bu dağ köyünü fotoğraflıyoruz. Öğle saatlerinde öğle yemeğimizi, kendine özgü mimarisi ile görenleri büyüleyen Avgonima'da alıyor ve köy tavernasında Sakız’a özgü yöresel tatlardan oluşan öğle yemeğimizi alıyoruz.  Yemeğin ardından Avgonima’nın keyifli sokaklarında gezintiye çıkıyor ve köyü yakından tanıma şansı yakalıyoruz. Daha sonra Sakız’ın en sevilen sahiline ev sahipliği yapan Lithi’ye doğru gezimize devam ediyoruz. Turkuaz renkli suları ve kum plajı ile ünlü Lithi Sahili’ni de gördükten sonra şirin bir ortaçağ köyü Vessa’ya doğru gezimize devam ediyoruz. Vessa’nın eşsiz mimarisini yakından tanıyor ve sokaklarını keşfediyoruz. Vessa’da geçirdiğimiz keyifli anların ardından otelimize yerleşiyor ve dinleniyoruz. 

 

2. GÜN / PAZARTESİ

OINOUSSES ADASI VE KUZEY SAKIZ TURU: TABAKIKA YEL DEĞİRMENLERİ - VRONTADOS - AGIOS ISSIDOROS – LAGADA 

Sabah otelimizde aldığımız açık büfe kahvaltının ardından Oınousses Adası ve Kuzey Sakız Turu için yolculuğumuza başlıyoruz. İlk olarak Tabakika ismi ile anılan Tarihi Yel Değirmenleri'ne gidiyor ve Sakız'ın simgesi değirmenleri fotoğraflıyoruz. Daha sonra Sakız'ın ileri gelenlerinin oturduğu ve Homeros'un adı ile ünlenen Daskalopetra'ya ev sahipliği yapan Vrontados üzerinden, Sakız fotoğraflarının vazgeçilmezi, adanın ünlü ve en güzel yapılarından biri olan Agios Isidoros Şapeli’ne gidiyoruz. Bu güzel şapeli de fotoğrafladıktan sonra Ada'nın balık lokantaları ile ünlü dalyan köyü olan Lagada'ya doğru gezimizi sürdürüyoruz. Burada deniz mahsüllerinden oluşan leziz bir öğle yemeği alıyoruz. Lagada’da geçirdiğimiz keyifli ve huzur dolu anların ardından Oınousses Adası gezimiz için gemimize binerek yaklaşık yarım saat süren deniz yolculuğuna başlıyoruz. Keyifle geçen yolculuğun ardından Yunanlı ünlü birçok armatörün doğum yeri olan Oınousses Adası’na ulaşıyoruz. Antik dönemde şarapları, günümüzde ise zenginliği ile övünen bu şirin adaya ayak bastığımızda ilk olarak adanın neoklasik stilde yapılmış mimarisini yakından tanıyoruz. Bu esnada adanın yüksek bir noktasında kurulmuş Agia Nikolas Kilisesi’ne ulaşıyoruz. Denizcilerin koruyucusu Aziz Nikolas’ın adını taşıyan bu görkemli kiliseden etrafındaki dokuz adacık ile bir bütün oluşturan Oınousses Adası’nın eşsiz manzarasına tanık oluyoruz. Daha sonra Oınousses sokaklarını doyasıya keşfediyor ve adayı daha yakından tanıma şansı yakalıyoruz. Keşifle ve keyifle geçen günün ardından Ege Denizi’nin ortasındaki bu küçük ama bakımlı adaya veda ederek Sakız’a doğru demir alıyoruz. Daha sonra otelimize dönüyor dinleniyoruz. 

 

3. GÜN / SALI: EKSTRA VOLISSOS VE PITIOS KÖYÜ TURU

Sabah otelimizde aldığımız açık büfe kahvaltının ardından isteyen misafirlerimizle Sakız’ın ünlü gözetleme kulelerinin ( Vigles ) en büyüklerinden birine ev sahipliği yapan Pitious Köyü’ne ve Volissos’a doğru gezimize başlıyoruz. İlk olarak adanın en güzel şaraplarının üretildiği bir bağa misafir olarak Kuzey Sakız’ın ünlü şaraplarının tadına bakıyor ve alışveriş yapma şansı yakalıyoruz. Daha sonra eski bir ortaçağ köyü olan Pitios Köyü’ne doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Pitios Köyü’ne ulaştığımızda köy ile aynı adı taşıyan Pitios Kulesi’ni görüyor ve köyün sokaklarını keşfediyoruz. Pitios’da geçirdiğimiz keyifli anların ardından Ada’nın en güzel mimarisine sahip ve eşsiz gün batımlarının yaşandığı Kuzey Sakız’ın incisi Volissos’a doğru gezimize devam ediyoruz. Kalesi, daracık sokakları ve tarihi evleri ile gelenleri büyüleyen Volissos’da yaptığımız gezinin ardından öğle yemeğimizi alıyoruz. Keyifle geçen bir günün ardından Sakız merkeze dönüyoruz.

 

4. GÜN / ÇARŞAMBA

GÜNEY SAKIZ TURU: ARMOLIA - PIRGI – MESTA - MESTA LİMANI 

Sabah otelimizde aldığımız kahvaltının ardından Sakız ağaçlarının ve mimari zenginliğin en bol olduğu Mastihohoria’yı (damla sakızı köyleri ) görmek için Güney Sakız Turumuza başlıyoruz. Bu keyifli günde ilk olarak adanın çömlek yapımı, seramikleri ve kalesi ile ünlü Armolia Köyü’ne gidiyoruz. Armolia’da hem adaya özgü alışverişlerimizi yapıyor hem de ünlü Sakız Ağaçları’nı yakından görme şansı yakalıyoruz. Daha sonra dehlizleri andıran sokakları ve kale görünümlü evleri ile ünlü Mesta’ya doğru devam ediyoruz. Mesta’da ünlü Taksiyarhis Kilisesi’ni geziyor ve rehberimizden değerli bilgiler alıyoruz. Daha sonra Mesta’nın labirent sokaklarını keşfe çıkıyoruz. Sakız’ın en güzel köyü Mesta’da yaptığımız tarih ve mimari yolculuğunun ardından öğle yemeğimizi Mesta Limanı’nda almak için adanın en güneyine doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Mesta Limanı’nın büyüleyici manzarası eşliğinde deniz mahsülleri ve otantik tatlardan oluşan öğle yemeğimizi alıyoruz. Daha sonra “kysista“ adı verilen cephe süslemeleri ile ünlü Pirgi’ye doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Pirgi’de adanın en eski kiliselerinden (15.yy) Agioi Apostoli ( Kutsal Havariler ) Kilisesi’ni yakından görüyoruz. Kilise açık ise rehberimizden kilisenin benzersiz freskoları hakkında değerli bilgiler alıyoruz. Daha sonra ünlü Xysta’lar ile bezeli Pirgi meydanındaki en görkemli yapılardan Koimisis Theotokou Kilisesi’ni de fotoğraflıyoruz ve Pirgi’deki kooperatif mağazasına konuk olarak adaya özgü alışverişlerimizi tamamlıyoruz. Gün sonunda Sakız’a veda ederek bizleri Çeşme’ye götürecek feribotta yerlerimizi alıyoruz. Çeşme’de gümrük işlemlerimizi tamamladıktan sonra FMA TRAVEL özel aracı ile İzmir’e doğru dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Akşam saatlerinde ulaştığımız İzmir’de bir başka FMA TRAVEL gezisinde tekrar buluşmak dileği ile vedalaşıyoruz. 

 

• Turlarımızda, kişi sayısına bağlı olarak 17, 29, 31, 46 ve 54 kişilik araçlar kullanılmaktadır.


• Yunanistan limanları ve otellerinde talep edilen turist ziyaretçi vergileri konuklar tarafından ödenir!


• İklim koşullarına ve teknik arızaya bağlı “force major” hallerde adalarda mahsur kalınması halinde acente sadece tur programındaki fiyata dahil hizmetleri vermekle yükümlüdür. Misafirlerin program dışı konaklama, yeme - içme harcamaları kendilerine aittir. Force major haller sigorta kapsamında değildir.


• Tur başlangıç ve bitiş yeri Sakız Limanı’dır. Transfer hizmeti paket program dışında sunulan ekstra bir hizmettir.


• 2000’li yılların başından itibaren Sakız da dahil birçok Yunan Adası’na Sanat Tarihçi – Ülkesel Rehber Fatih M. Aygüneş’in rehberliğinde ilk kültür turlarını düzenleyen FMA TRAVEL’ın tur programları, tur başlıkları ve de tur metinleri tümüyle ya da kısmen taklit edilemez. Bunu yapan kişi ve acenteler hakkında FMA TRAVEL yasal haklarını Asliye Ticaret Mahkemeleri nezdinde koruma altına almıştır.


• Bu tur programının metni ilk kez 01.04.2012 tarihinde yayınlanmıştır. O günden sonra ana metinde kapsamlı bir değişiklik olmamakla beraber metnin son hali 01.03.2023 tarihinde matbu ve dijital olarak güncellenmiştir.

 

''Bazı istisnai tur programları haricindeki gezilere, otellerde kahvaltı hizmetinin tamamlanmasının ardından saat 10.00 - 11.00 aralığında başlanılır ve en geç saat 17.00 – 18.00 aralığında geziler tamamlanarak otellere giriş yapılır. Misafirlerimizin bu saatlere riayet etmesini ve daha erken ya da daha geç hareket edilmesine dair acente çalışanlarına baskı yapmamasını önemle rica ederiz.''

 

* Pasaportunda KKTC Mührü Olanlar Yunanistan’a Giriş Yapamazlar!  

      

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

< ŞEHİR MERKEZİNDE KYMA VE 4* GRECIAN CASTLE

   HOTEL’DE KONAKLAMA

< SAKIZ KENT TURU 

< KUZEY SAKIZ TURU 

< GÜNEY SAKIZ TURU

< BATI SAKIZ TURU

< OINOUSSES ADASI TURU

< SAKIZ - OINOUSSES – SAKIZ FERİBOT GEÇİŞLERİ

< ÇEŞME – SAKIZ – ÇEŞME HIZLI KATAMARAN ULAŞIMI

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

< MÜZE ve ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ 

< ÖĞLE ve AKŞM YEMEKLERİ 

< YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI

< VİZE ÜCRETİ ( Yeşil pasaport ve Schengen vizesi olmayanlar için ) 

< 65 YAŞ ÜSTÜ KONUKLARDAN SİGORTA HİZMETİNDE

   EKSTRA SUR-PRIM ÜCRETİ ALINACAKTIR

< VOLISSOS TURU (35 €)

< ŞARAP TADIMI

< LİMAN VE OTEL VERGİLERİ


*** 80 EURO EDERİNDEKİ PAKET ACENTADA SATIN ALINDIĞI TAKDİRDE YANLIZCA 71 EURO ÖDENECEKTİR***


SAKIZ KONFOR ve EĞLENCE PAKETİ

 YUNAN TAVERNASI’NDA LİMİTSİZ İÇKİLİ - CANLI MÜZİKLİ - YEMEKLİ

  TAVERNA EĞLENCESİ (55 EURO)

 İZMİR-ÇEŞME-İZMİR OTOBÜS ULAŞIMI (25 EURO)

TUR HAREKET YERLERİ VE SAATLERİ

05.30’da Egepark,

05.40’da Bostanlı İskelesi,

05.50’de Karşıyaka İskelesi,

06.00’da Alsancak Gar FMA TRAVEL Ofisi Önü,

06.10’da Sabancı Kültür Merkezi,

06.20’de Göztepe İskelesi önü,

06.30’da Üçkuyular Shell

07.30’da Çeşme Gümrük